Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu

Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu, Dom Dziecka w Skopaniu, Dom dla Dzieci w Skopaniu

Dom Dziecka w Skopaniu powstał w 1964 roku decyzją ówczesnego wojewody rzeszowskiego. Budynek, w którym utworzono placówkę, pochodzi z roku 1938 i początkowo pełnił funkcję  hotelu robotniczego, który funkcjonował do 1954 roku. Po tym okresie w tym miejscu utworzono szkołę podstawową, a w 1964 roku powołano Państwowy Dom Dziecka.

Pierwszą zarejestrowaną wychowanką była Ola, która przyjechała z grupą 58 koleżanek i kolegów z Państwowego Domu Dziecka w Mokrzeszowie koło Tarnobrzega. W pierwszych latach działalności w domu mieszkało około 100 podopiecznych. W kolejnych latach liczba ta utrzymywała się na podobnym poziomie. W czasach funkcjonowania województwa tarnobrzeskiego, placówka w Skopaniu była jedną z największych na terenie województwa i Podkarpacia.

Od początku jej funkcjonowania, placówką kierowało 10 dyrektorów. Ostatnim z nich jest Damian Szwagierczak, który pełni tę funkcję od 15 września 2009 roku.

W wyniku przemian ustawowych, placówka w Skopaniu podjęła działania zmierzające do standaryzacji. W 2010 roku Dom Dziecka w Skopaniu objął strukturę zawierającą placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu specjalizacyjnego dla 30 wychowanków oraz grupę usamodzielnienia dla 14 osób. W 2014 roku, w związku z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, powołano Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu, które zarządzało placówkami socjalizacyjnymi, w tym Domem Dziecka dla 30 wychowanków oraz nową placówką socjalizacyjną zastępującą grupę usamodzielnienia – Domem dla Dzieci w Skopaniu.

W 2018 roku rozpoczęto dalsze prace nad standaryzacją, a od 2019 roku struktura placówek przedstawia się następująco:

  1. Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu – jednostka organizacyjna i administracyjna
  2. Dom Dziecka w Skopaniu – placówka socjalizacyjna z miejscami interwencyjnymi
  3. Dom dla Dzieci i Młodzieży w Skopaniu – placówka socjalizacyjna z miejscami interwencyjnymi
  4. Dom dla Dzieci w Skopaniu – placówka socjalizacyjna

Łącznie, zgodnie z regulaminem, w pieczy zastępczej w Skopaniu może przebywać jednocześnie do 42 wychowanków, choć w praktyce, ze względu na kryzys w systemie pieczy zastępczej w Polsce, liczba ta jest zwykle większa.

Od 1964 do 2024 roku z opieki w placówce skorzystało łącznie 1096 dzieci, które pochodziły z różnych regionów kraju.

Placówki w Skopaniu dysponują rozbudowaną infrastrukturą, zlokalizowaną na powierzchni około 3 hektarów. Wymaga ona dużych nakładów finansowych, lecz zapewnia dzieciom odpowiednie warunki mieszkalno-socjalne, sprzyjające prawidłowemu rozwojowi. O wysoką jakość opieki dbają wychowawcy, kadra administracyjna, władze powiatu tarnobrzeskiego oraz grupa wolontariuszy – Aniołów, którzy wspierają nasze dzieci.

Marzenia? Chcielibyśmy wybudować trzy wolnostojące domy, w których zamieszkałyby dzieci, oraz mały budynek na potrzeby administracji. Wiemy, że realizacja tych planów jest możliwa, choć negocjacje mogą być wyzwaniem. Mamy nadzieję, że z determinacją uda się spełnić te marzenia i zapewnić jeszcze lepsze warunki dla naszych podopiecznych.

W 2017 roku zostało powołane Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu, które pozyskuje środki na wsparcie wychowanków przebywających w pieczy zastępczej.

Content | Menu | Access panel